Żeń- szeń korzeń (Panax ginseng)
- Korzeń żeń-szenia (Panax ginseng) cięty w drobne kawałki. Napar działa rewitalizująco i wzmacniająco; wskazany w stanach anemii, zaburzeń pamięci i snu oraz w nerwicach.
Oferowany produkt jest wysuszonym i pociętym na drobne kawałeczki korzeniem żeńszenia właściwego (Panax ginseng), nazywanego także ginseng. Roślinę tę uprawia się na terenie Azji, a głównie na obszarze Chin. Napar z korzenia tej rośliny jest stosowany w celu odtrucia i wzmocnienia organizmu oraz pobudzenia wigoru. Bywa także stosowany przy podwyższonym poziomie cukru we krwi, ponadto poleca się go do stosowania w celu zapobiegania anemii (jest on bogaty w mikroelementy i witaminy) oraz przy nerwicach i kłopotach ze snem. Wpływa także korzystnie na koncentrację.
Herbata z żeń- szeniem
W wielu krajach Azji, gdzie jest naturalne środowisko występowania żeńszenia, jest on częstym dodatkiem do herbat i naparów. W tradycyjnej medycynie chińskiej herbata z żeń- szenia jest środkiem pomocniczym w zwalczaniu wielu schorzeń oraz w profilaktyce zdrowotnej. Polecana jest szczególnie osobom starszym oraz w trakcie rekonwalescencji i przy ogólnym osłabieniu organizmu.
Przeciwwskazania. Naparu z korzenia żeń-szenia nie powinny spożywać osoby borykające się z nadciśnieniem tętniczym, arytmią serca, nadpobudliwością oraz kobiety w ciąży i dzieci.
Sposób zaparzania. Do filiżanki wsypujemy niewielką ilość pociętego suszonego korzenia (2-3 gramy) i zalewamy przegotowaną wodą o temperaturze 96 stopni Celsjusza. Pozostawiamy napar do naciągnięcia przez 5 - 7 minut. Potem płyn odcedzamy i pijemy lekko schłodzony. Napar z żeń-szenia ma charakterystyczny ostry smak i zapach. Korzeń żeń-szenia można z powodzeniem stosować jako dodatek do zwykłych herbat (na przykład czarnych czy zielonych) lub do naparów yerba mate. W takiej postaci jego smak i aromat jest mniej wyraźny, ale skuteczność ulega zachowaniu.
Oczywiście można.