Yerba mate - zestaw dla początkujących
2018-01-02
Przed każdym wchodzącym w świat yerba mate staje kilka zasadniczych wyborów. Ułatwimy Wam troszkę podjęcie decyzji: podpowiemy, co łatwe i wygodne w użyciu oraz na które cechy zwracać uwagę przy wyborze.
Podstawową sprawą jest wybór akcesoriów niezbędnych do picia naparu z yerba mate. Tu możemy podpowiedzieć 2 rozwiązania.
W naszym sklepie internetowym z yerba mate znajdziecie co najmniej kilka różnych zestawów do yerba mate. Część z nich pakowana jest fabrycznie w ozdobne pudełka – takie świetnie nadają się na prezenty. Inne, też pudełkowo opakowane, zestawiane są i przygotowywane przez importerów już w Polsce. Zawsze jednak są to dobrze dopasowane do siebie zestawy. Inną sprawą jest dołączona do nich paczuszka suszu yerba mate. Argentyński producent mate Amanda w opakowanie takie wkłada tylko swoją markę mate, paragwajski Pajarito – tylko podstawową, silnie gorzką yerba mate Pajarito, natomiast w zestawach pakowanych w Europie najczęściej znajdują się łagodniejsze smakowo marki. Jest to bardzo istotne: susz o silnie gorzkim smaku może już na samym początku silnie zniechęcić do picia naparu.
Warto jeszcze wspomnieć, że do takich zestawów warto byłoby dokupić czyścik do bombilli (pozwalający umyć tę rurkę w środku) i termometr (będzie bardzo przydatny przy określaniu temperatury wody – susz yerba mate zalewamy wodą gorącą, ale nie wrzątkiem; idealna temperatura powinna wynosić 70-80 stopni Celsjusza).
Druga sprawa to naczynko. Tu do wyboru mamy cały szereg możliwości. Ogromne pole do popisu dają naczynka ceramiczne: cechują je ciekawe kształty i kolory, a poza tym łatwość użytkowania i utrzymywania w czystości. Troszkę bardziej wymagające są naczynka z drewna Palo Santo. Dla zabezpieczenia przed przeciekaniem lub uszkodzeniem często okute są one w metal. Przy przesuszeniu drewno to może pękać (naczynko to nie powinno być gwałtownie suszone; dla bezpieczeństwa powinno być często zwilżane). Najbardziej wymagające są natomiast naczynka z tykwy – przy niewłaściwym obchodzeniu się z nimi mają tendencje do pleśnienia. Nie powinny stać one puste w wilgotnym otoczeniu – lepiej zostawiać w nich wykorzystany susz yerba mate do następnego dnia, a następnego dnia susz usunąć, naczynko opłukać i wrzucić następną porcję yerba mate, której po wypiciu naparu znów nie usuwać natychmiast).
Termometr. Do wyboru mamy szklany (spirytusowy) lub tarczowy. Obydwa wybory trafne – z tym, że termometr tarczowy jest trwalszy (szklany może się stłuc przy upadku). Termometr przydaje się codziennie do mierzenia temperatury wody. Susz yerba mate powinniśmy zalewać wodą o temperaturze od 70 do 80 stopni Celsjusza. Pozwala to uwolnić szereg minerałów i witamin zawartych w suszu yerba mate.
Nabierka do yerba mate. Typowy ekologiczny, bo drewniany czerpak wykonany z drewna bukowego. Ułatwia wsypywanie porcji suszu do naczynek.
Wszystkie omówione tu składniki zestawów znajdą Państwo w dużym wyborze w naszym sklepie internetowym. W razie kłopotów lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z nami drogą mailową lub telefoniczną – doradzimy, pomożemy, wytłumaczymy!
Podstawową sprawą jest wybór akcesoriów niezbędnych do picia naparu z yerba mate. Tu możemy podpowiedzieć 2 rozwiązania.
Gotowe zestawy do yerba mate
Zazwyczaj zawierają one naczynko, rurkę do picia (nazywaną bombillą) i paczkę suszu yerba mate. Zestawy są zawsze tak skomponowane, że mamy stuprocentową pewność, że rurka będzie dobrze pasowała do naczynka, czyli nie będzie za krótka (taka utopiłaby się w naczynku), nie będzie za długa (przewracałaby naczynko z zaparzoną yerba mate) i wejdzie przez szyjkę do naczynka (niektóre bombille mają bardzo duże i płaskie zakończenia nazywane sitkami; sitka takie mogą mieć tak dużą średnicę, że mogłyby nie wejść przez szyjkę do małego naczynka - takie bombille stosuje się do picia naparów przygotowanych z mocno zmielonych marek yerba mate). Poza tym naczynka w takich zestawach mogą być drewniane, wykonane z rogu (wtedy nazywane guampa) lub ceramiczne. Te ostatnie są, podobnie jak zwykłe kuchenne kubki, łatwe w myciu i co najważniejsze – nie pleśnieją (w odróżnieniu od trudnych w utrzymaniu tykiew).Warto jeszcze wspomnieć, że do takich zestawów warto byłoby dokupić czyścik do bombilli (pozwalający umyć tę rurkę w środku) i termometr (będzie bardzo przydatny przy określaniu temperatury wody – susz yerba mate zalewamy wodą gorącą, ale nie wrzątkiem; idealna temperatura powinna wynosić 70-80 stopni Celsjusza).
Yerba mate zestaw - jak dobrać
Sprawa trochę trudniejsza i wymagająca skupienia przy dopasowywaniu naczynka i bombilli. Najważniejsze jest dobre dopasowanie długości rurki do wysokości naczynka (bombille produkowane są w długościach od 14 do 25 cm). Przy każdym naczynku podajemy sugerowaną długość bombilli. Wybranie bombilli (rurki) o takiej długości pozwoli spokojnie cieszyć się naparem bez ryzyka wylania go lub moczenia nosa w tykwie. Samodzielny wybór rurki daje nam za to możliwość doboru odpowiadającego nam zakończenia rurki (część ta jednak zawsze jest zanurzona w suszu yerba mate i oglądamy je tylko podczas mycia). Do wyboru mamy rurki o zakończeniu w postaci sprężynki, łyżeczki czy sitka. Na tym zakończeniu są otworki w postaci szczelinek lub dziurek – dzięki nim możemy przesączać napar yerba mate bez drobinek suszu.Druga sprawa to naczynko. Tu do wyboru mamy cały szereg możliwości. Ogromne pole do popisu dają naczynka ceramiczne: cechują je ciekawe kształty i kolory, a poza tym łatwość użytkowania i utrzymywania w czystości. Troszkę bardziej wymagające są naczynka z drewna Palo Santo. Dla zabezpieczenia przed przeciekaniem lub uszkodzeniem często okute są one w metal. Przy przesuszeniu drewno to może pękać (naczynko to nie powinno być gwałtownie suszone; dla bezpieczeństwa powinno być często zwilżane). Najbardziej wymagające są natomiast naczynka z tykwy – przy niewłaściwym obchodzeniu się z nimi mają tendencje do pleśnienia. Nie powinny stać one puste w wilgotnym otoczeniu – lepiej zostawiać w nich wykorzystany susz yerba mate do następnego dnia, a następnego dnia susz usunąć, naczynko opłukać i wrzucić następną porcję yerba mate, której po wypiciu naparu znów nie usuwać natychmiast).
Jaką yerba mate wybrać
Dla osób poczatkujących bardzo istotny będzie smak naparu. Na początek proponujemy smak łagodniejszy, z owocowymi lub ziołowymi (najlepiej miętowymi) posmakami. Wiele osób na początek kupuje mieszankę Yerba Mate Napój Druida z nutami ziołowo-pomarańczowymi (i co ciekawe: po długiej podróży przez wiele innych marek większość z ogromną chęcią wraca do niej po jakimś czasie), yerba mate CBSe Energia – markę o delikatnie miętowo-owocowym smaku lub yerba mate CBSe Silueta – o posmaku jabłkowym. Mamy jednak znajomych, którzy przygodę z yerba mate zaczęli po męsku: czyli od suszu o bardzo silnej goryczce (yerba mate Pajarito lub yerba mate Colon) i trwają przy tych markach do dziś. Przy samodzielnie zastawianym komplecie mamy ogromną możliwość wyboru. Tu najlepiej sugerujmy się naszymi osobistymi preferencjami smakowymi.Akcesoria do yerba mate
Czyścik - jest to mała szczoteczka pozwalająca przemywać bombille w środku. Przy pierwszym użyciu nie jest to jeszcze sprawa pilna, ale po kilku dniach stosowania w bombilli mogą zebrać się złogi z pyłu. Warto je usunąć z rurki.Termometr. Do wyboru mamy szklany (spirytusowy) lub tarczowy. Obydwa wybory trafne – z tym, że termometr tarczowy jest trwalszy (szklany może się stłuc przy upadku). Termometr przydaje się codziennie do mierzenia temperatury wody. Susz yerba mate powinniśmy zalewać wodą o temperaturze od 70 do 80 stopni Celsjusza. Pozwala to uwolnić szereg minerałów i witamin zawartych w suszu yerba mate.
Nabierka do yerba mate. Typowy ekologiczny, bo drewniany czerpak wykonany z drewna bukowego. Ułatwia wsypywanie porcji suszu do naczynek.
Wszystkie omówione tu składniki zestawów znajdą Państwo w dużym wyborze w naszym sklepie internetowym. W razie kłopotów lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z nami drogą mailową lub telefoniczną – doradzimy, pomożemy, wytłumaczymy!
Pokaż więcej wpisów z
Styczeń 2018