Czy yerba mate poprawia trawienie?
2020-07-01
Yerba mate działa korzystnie na trawienie
Substancje zawarte w produktach zawierających yerba mate pobudzają do pracy układ pokarmowy. Wpływają one zarówno na przebieg procesów trawiennych, jak i na rytm wypróżnień. Działają także łagodząco na niekorzystne procesy zachodzące w obrębie układu pokarmowego – podrażnienia czy niestrawności. Często pomagają także zapobiegać bardzo nieprzyjemnym doznaniom związanym z pojawianiem się wzdęć. Składniki zawarte w yerba mate regulują pracę żołądka, jelit i wpływają korzystnie na pracę wątroby. Wszystkie te aspekty oddziaływania na nasz organizm wiążą się zarówno z wpływem samej yerba mate, jak i dodatku ziół lub naturalnie pozyskanych olejków ziołowych dodawanych do niektórych marek.
Dodatki ziół do yerba mate wpływają pozytywnie na organizm
Wielu producentów oprócz tradycyjnej, czystej yerba mate, oferuje produkty zawierające w sobie obok suszu yerba mate, także dodatki ziołowe. Wśród nich najczęściej stosowane są różne gatunki mięty: mięta polna, mięta pieprzowa czy mięta polej, które znane są ze swego łagodzącego i kojącego oddziaływania na układ pokarmowy człowieka. Z innych ziół znanych i występujących w Polsce, w yerba mate znaleźć można rumianek, koper czy werbenę cytrynową. Podobnie korzystny wpływ na procesy trawienne mają mniej znane u nas, bo pochodzące z innych stref klimatycznych, zioła: buritto, koper włoski, Sorocea saxicola, a także boldo. To właśnie te dodatki wzmacniają prozdrowotne oddziaływanie yerba mate na nasz organizm.
Wersje ziołowe yerba mate stanowią interesujący składnik letnich herbatek. Wyraźnie miętowy, chłodzący smak, a zarazem gorzkawy posmak yerba mate w rozcieńczonym napoju mogą stanowić interesującą nutę, która pozwoli na łatwe i przyjemne nawodnienie i orzeźwienie organizmu. Natomiast substancje zawarte w ziołach usprawnią i uregulują działanie naszego układu pokarmowego. Jednak ziołowe marki yerba mate warto stosować także w okresach chłodniejszych w celach pobudzenia organizmu i załagodzenia podrażnień, ułatwienia trawienia i niestrawności - świetnie sprawdzą się między innymi w okresach świątecznego biesiadowania.
Pokaż więcej wpisów z
Lipiec 2020