Co wybrać: zieloną herbatę czy czarną
Herbata – napój codzienny, pity praktycznie przez wszystkich i bardzo popularny w naszym kraju. Podawany zarówno na przyjęciach, spotkaniach oficjalnych i mniej oficjalnych, spożywany także w pracy i w zaciszu domowego ogniska. Każdy z nas ma swój ulubiony rodzaj i smak. Czasem jednak wahamy się po którą z herbat sięgnąć: zieloną czy czarną?
Obydwa rodzaje herbat powstają z liści lub liści i końcowych części pędów krzewów herbacianych Camellia sinensis. Różnice pojawiają się podczas produkcji, tuż po zbiorze. Susz zielonej herbaty przygotowywany jest bardzo szybko po zerwaniu fragmentów roślin, tak, aby zachować jak najwięcej naturalnego aromatu i składników odżywczych. Zazwyczaj nie dłużej niż godzinę po zbiorze liście przeznaczone do produkcji zielonej herbaty trafiają do suszarni, w związku z czym nie zachodzi w nich fermentacja. Smak tych herbat jest więc najbardziej naturalny, niezmieniony. W odróżnieniu od zielonej herbaty, susz herbaty czarnej powstaje dłużej. Zebrane listki krzewów herbacianych, zanim zostaną poddane suszeniu, przechodzą proces fermentacji. Proces ten wpływa na smak naparów: herbaty czarne mają wyraźniejszy aromat i smak oraz głębszą barwę niż zielona herbata.
Dlaczego warto sięgać po zieloną herbatę?
Ułatwia koncentrację, co doceniają zwłaszcza osoby, które musza wykazywać się skupioną uwagą i logicznym myśleniem przez dłuższy czas. Napój ten polecany jest studentom i innym osobom, których praca czy nauka cechuje się wzmożonym wysiłkiem umysłowym. Zielona herbata pozwala skupić uwagę na dłużej niż kubek czarnej kawy – zawarta w niej kofeina oddziałuje na nas wolniej i bardziej długofalowo niż ta uwalniana z ziaren kawy.
Zielona herbata działa na organizm człowieka odstresowująco, pozwala łatwiej się zrelaksować i wyluzować. Polecana jest osobom, które mają problemy z wysokim ciśnieniem krwi: posiada w sobie mniej teiny niż herbata czarna, dzięki czemu po jej spożyciu nie obserwuje się skoku ciśnienia. Systematyczne stosowanie tego napoju zwiększa szanse na zapobieżenie zawałom serca.
Napar z zielonej herbaty uznaje się za napój, który działa oczyszczająco z toksyn na organizm człowieka. Zielona herbata zawiera w sobie duże ilości substancji przeciwutleniających (antyoksydantów), co między innymi spowalnia starzenie się organizmu. Ponadto herbata ta wzbogaca nasze ciało w szereg witamin [między innymi w witaminy z grupy B (B1, B2 i B6), witaminy PP i K] i minerałów. Napar ten dostarcza spore ilości następujących elektrolitów: magnez, miedź, żelazo, wapń, mangan oraz fluor.
Zielona herbata ma także właściwości przeciwwirusowe i antybakteryjne. Naparem tym można przemywać powieki w celu złagodzenia stanów zapalnych oczu, ponadto napój ten spowalnia rozwój próchnicy zębów. Jednak najistotniejsze jest to, że wspiera on działanie naszego układu pokarmowego i ułatwia trawienie, a także wspomaga walkę z objawami nadkwasoty żołądka. Zielona herbata polecana jest także osobom ceniącym sobie szczupłą sylwetkę i marzącym o zredukowaniu masy ciała (wspiera odchudzanie).
Dlaczego czarna herbata?
Napary uzyskane z czarnej herbaty, podobnie jak z zielonej herbaty, pomagają radzić sobie z sytuacjami stresowymi i powodującymi napięcie nerwowe. Przy krótkim czasie zaparzania (około 2-3 minuty) napar wykazuje działanie pobudzające, natomiast zaparzany dłużej (4-5 minut) działa na człowieka kojąco i wyciszająco.
Herbata, zarówno czarna jak i zielona, korzystnie działają na stan układu krwionośnego wspierając pracę serca i zmniejszając prawdopodobieństwo wystąpienia zawału. Ponadto, podobnie jak zielona herbata, czarna herbata wykazuje działanie antyoksydacyjne (zawarte w niej związki polifenolowe mają zdolność wyłapywania wolnych rodników), co obniża ryzyko szybkiego pojawienia się zmian starczych w organizmie oraz chorób związanych z upływem czasu. Jednak to działanie antyoksydacyjne w przypadku herbaty czarnej jest słabsze w porównaniu z zieloną herbatą.
Czarna herbata spowalnia także rozwój zmian próchniczych zębów oraz zapobiega, choć w mniejszym stopniu niż zielona herbata, utracie witamin A, E oraz C.
Korzyści płynących z picia herbaty jest tak wiele, że warto ją na stałe włączyć do swego menu. Warto także nie ograniczać się tylko do jednego typu herbaty i sięgać czasami po nowości. Herbata powstaje w tylu odmianach, że każdy z nas znajdzie dla siebie coś interesującego. Zawsze można trafić na coś, co nas zaskoczy: choćby jakaś kompozycja smaków, której sami nigdy nie złożylibyśmy w całość. Herbaty smakowe, czyli z dodatkami owocowymi, kwiatowymi czy aromatami powstają z myślą o tych osobach, które lubią poszukiwać nowych wrażeń i dla tych, które jeszcze nie trafiły na swój ulubiony smak.
A więc po którą sięgną Państwo dzisiaj? Czarna herbata w wersji na ostro, czyli z pieprzem i papryczką? Zielona herbata z domieszką owoców i kwiatowych aromatów? A może tradycyjna, z naturalnymi delikatnymi nutami i posmakami?