Anyż gwiaździsty - Illicium verum
- Wysuszone owoce anyżu gwiaździstego (badian, anyż gwiazdkowy) mają szerokie zastosowanie w cukiernictwie, jako surowiec lekarski, olejki zapachowe znajdują zastosowanie w przemyśle spożywczy, perfumeryjnym i farmaceutycznym.
Anyż gwiazdkowaty nazywany jest także badianem właściwym, anyżem gwiazdkowym albo anyżem gwiaździstym. Łacińska nazwa tej rośliny to Illicum verum. Rośnie ona w stanie naturalnym oraz jest uprawiana w południowo-wschodnich rejonach Azji. Skąd przydomek „gwiaździsty”? Nawiązuje on do kształtu owoców, które wyglądają jak ośmioramienne gwiazdeczki. Każde takie ramię to łódeczkowaty lekko rozwarty mieszek zawierający jedno bordowo-brązowe nasiono.
Nasiona anyżu gwiazdkowatego zawierają w sobie między innymi olejek eteryczny i związki należące do grupy tanin. Po zmieleniu lub rozdrobnieniu mają one zastosowanie w kuchni jako przyprawa. Bywają stosowane do poprawy smaku ciast i innych deserów oraz słodkich napojów, na przykład kompotów, herbaty czy kawy. Ciekawostką może być to, że jest to przyprawa, którą warto zastosować do cielęciny, drobiu i wieprzowiny oraz warzyw, a także do zup. Ponadto ze względu na ciekawy, a zarazem bardzo nietypowy wygląd owoców nadaje się do dekoracji potraw.
Substancje zawarte w anyżu gwiazdkowatym, a przede wszystkim olejek nazywany anetolem, działają tonizująco na układ trawienny, a także usprawniają procesy trawienne (sprzyjają między innymi łagodzeniu niestrawności i walce z wzdęciami). Ponadto wykazują one działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.